S anuitní splátkou se můžete setkat hlavně u hypotéky. V článku se dozvíte co to vlastně je ta anuitná splátka a jak to funguje.

Kdy se používá anuitní splátka?

Anuitní splátka se v České republice používá hlavně při hypotéce. Anuitní splátka vám zajišťuje, že budete každý měsíc platit stejnou výši splátky. Výše splátky se změní pouze v případě, že vám změní výši ročního úroku (to je možné pouze u nefixované hypotéky). Anuitní splátka se využívá hlavně proto, že je dobrá pro lidi. Mohou si nastavit trvalý příkaz z pevnou částkou, která se nebude měnit.

Co je to anuitní splátka?

Vysvětlíme si, co to vlastně ta anuitní splátka je. Už jsme si řekly, že se nemění výše splátky. Mění se však poměř mezí tím kolik splácíte z jistiny hypotéky a kolik dáváte na úroky z hypotéky. Během doby se poměr těchto dvou sloužek výrazně mění. Na začátku budete splácet hlavně úroky z hypotéky a jistina se bude snižovat pomalu. Na konci hypotéky to však bude zcela obráceně.

Co ovlivní výši splátky?

Na to jak vysoká bude vaše měsíční splátka hypotéky má vliv více faktorů. Je to délka splanosti hypotéky (čím kratší splatnost hypotéky tím větší splátka, ale zase zaplatíte méně na ročních úrocích), dále výše úrokové sazby (čím vyšší úrokové sazby, tím bude větší měsíční splátka hypotéky), výše úvěru (dává rozum, že čím větší hyptéka, tím bude také větší splácení).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.